Aplikacja pomaga ludziom zmniejszyć strach przed pająkami

smartfon
Badacze na Uniwersytecie w Bazylei stworzyli aplikację rzeczywistości rozszerzonej. Działa ona na smartfonach, i pomaga osobom cierpiącym na arachnofobię.

W badaniu klinicznym aplikacja okazała się korzystna dla osób obawiających się pająków.
Po kilku sesjach treningowych w domu naukowcy odkryli, że testerzy korzystający z aplikacji zgłaszali mniej prawdziwych pająków.

Arachnofobia jest jedną z najczęstszych fobii, których doświadczają ludzie i może wpływać na życie osób dotkniętych chorobą. Ludzie starają się unikać sytuacji, w których mogą napotkać pająki, co skutkuje ograniczeniami w ich codziennym życiu. Obecne leczenie na arachnofobię nazywa się terapią ekspozycji, w której ludzie narażają się na pająki pod okiem terapeuty.

Badacze projektu opracowali rozszerzoną aplikację, która wyświetla pająka na dowolnej powierzchni, aby pomóc ludziom, którzy nie chcą spotkać prawdziwych. Badacze projektu twierdzą, że aplikacja wykazała obiecujące wyniki w leczeniu arachnofobii. Aplikacja nazywa się Phobys i opiera się na idei terapii ekspozycji i wyświetla realistyczny model pająka.

Firma Phobys przetestowała go w badaniu klinicznym na 66 osobach. Wszystkie osoby bały się pająków, niektóre osoby ukończyły sześcioipółgodzinne szkolenie z użyciem aplikacji w dwa tygodnie, podczas gdy inne nie interweniowały.

Przed i po aplikacji AR natknąłem się na prawdziwego pająka w przezroczystym pudełku, bardzo blisko, na ile pozwalał strach. Phobys znacznie zmniejsza intensywny strach przed pająkami, dzięki czemu osoby, które go używają, są bliżej prawdziwych pająków niż grupa kontrolna.

Aplikacja oferuje dziewięć poziomów, pozwalających użytkownikom na interakcję z wirtualnymi pająkami.

Pod koniec rozpatrywania wniosku, kandydaci zostaną ocenieni na podstawie stopnia niechęci i strachu.
Celem aplikacji jest podjęcie decyzji, czy dany poziom powinien zostać powtórzony przed wejściem na kolejny poziom.

Dostępny jest zakup w aplikacji zapewniający szkolenie w zakresie strachu przed pająkami. Aplikacja jest dostępna dla użytkowników Androida i iPhone’a, z których można korzystać samodzielnie w przypadku łagodnej arachnofobii.

Dodaj komentarz