Aplikacje na Androida w systemie Windows 11

Windows 11
Po wielu spekulacjach i plotkach przez cały rok, system operacyjny Windows 11 został oficjalnie zapowiedziany przez Microsoft. Kolejny odświeżający system operacyjny pojawi się na komputerach w tym sezonie świątecznym, a emocje są już na wysokim poziomie. Duża część ekosystemu Windows 11 będzie zawierać wszystkie obsługiwane aplikacje na Androida, co jest interesującą wiadomością dla użytkowników.

Tak, aplikacje na Androida będą obecne na pasku menu Start, mają własne dedykowane ikony na pasku zadań i uruchamiają się również za pomocą skrótów na pulpicie. Panos Panay, Chief Product Officer w Microsoft, powiedział, że aplikacje na Androida będzie można instalować bez większych kłopotów z interfejsu systemu operacyjnego, a użytkownicy będą mogli cieszyć się często używanymi aplikacjami w środowisku Windows 11 .

Oczywiście jeszcze w tym roku, kiedy system operacyjny będzie oficjalnie dostępny do zakupu lub aktualizacji – z kompatybilnych systemów Windows 10 – rozpocznie się kolejna era długotrwałej spuścizny Microsoftu.

Jaka jest zaleta?

Ten ruch przyniesie korzyści zarówno użytkownikom, jak i programistom, ponieważ ci pierwsi nie będą musieli polegać na internetowej wersji aplikacji, podczas gdy ci drudzy będą mogli pominąć tworzenie aplikacji przeznaczonej wyłącznie dla wersji Windows.
Microsoft
Jako użytkownik będziesz mieć swobodę wykonywania wielu zadań w aplikacjach Windows, takich jak Word, mając jednocześnie otwarte aplikacje takie jak Kindle, Ring, Instagram lub TikTok w innym oknie. Nowa funkcja Snap w systemie Windows 11 przyda się do wyboru układu wielu aplikacji na ekranie. Totalna rozkosz dla wielozadaniowców, którzy lubią mieć swoje aplikacje uporządkowane wizualnie zgodnie z własnymi preferencjami.

Dla tych, którzy używają tabletu lub gadżetu z dwoma ekranami załadowanego następną wersją systemu operacyjnego, zwiększy to wielozadaniowość w interesujący sposób. Posiadanie jednolitego ekosystemu wszystkiego, czego pragniesz na tablecie lub laptopie, zmieni dynamikę systemu Windows w nadchodzących latach.

Amazon Appstore integration

Wielką niespodzianką dla aplikacji na Androida, które wylądują w ekosystemie Windows 11, jest integracja z rynkiem Amazon Appstore. Zamiast współpracować bezpośrednio ze Sklepem Play w celu oferowania aplikacji na Androida, Microsoft wybiera objazd. Aby zapewnić bezproblemowe działanie, te nienatywne aplikacje będą wykorzystywać moc technologii Intel Bridge do działania na procesorach x86.

W rozmowie prasowej Microsoft potwierdził, że te aplikacje na Androida będą działać nie tylko na systemach z procesorami Intela, ale także na systemach opartych na AMD. To sprawia, że ​​system Windows 11 jest idealny do aplikacji przepływu pracy zorientowanych na dotyk, ponieważ domena kompatybilnych systemów będzie ogromna.

Te zmiany na tym etapie sprawiają, że system Windows 11 jest o wiele bardziej zachęcający również dla użytkowników mobilnych. Wczesne wersje systemu operacyjnego pojawią się już w przyszłym tygodniu za pośrednictwem programu Insider i ciekawie będzie zobaczyć, co Microsoft planuje ostatecznie zaprezentować swoim użytkownikom.

To, czy nowy system operacyjny będzie miał możliwość sideloadowania aplikacji, jest w tej chwili domysłem, ale będzie to dobra opcja, przynajmniej dla użytkowników. Pomoże to wypełnić luki związane z wprowadzaniem aplikacji do ekosystemu, które nie będą oficjalnie oferowane w sklepie Amazon Appstore.

Inną ważną kwestią jest poziom zaangażowania Usług Play, ponieważ Amazon Appstore będzie kluczem do zarządzania tutaj aplikacjami. Wygląda na to, że możemy liczyć na wszelkie szanse na pojawienie się Usług Play w miksie. Z perspektywy deweloperów interesujące będzie zobaczyć, jak bardzo Amazon jest skłonny zmniejszyć w przyszłości cięcia swoich przychodów.

Jasne, że zmniejszyło to udział w przychodach mniejszych programistów do 20 procent, ale pamiętaj, że Google obniżył go dla programistów zarabiających pierwszy milion do 15 procent. Aby uzyskać przewagę konkurencyjną, Amazon będzie musiał nieco spaść, ponieważ chodzi o aplikacje na Androida, a więcej programistów musi zostać przyciągniętych do platformy.

Zalew aplikacji przeznaczonych dla systemu operacyjnego

Podczas gdy własny sklep Windows nie ma o czym mówić, ten ruch zaleje krajobraz Windows zawartością, jak nigdy dotąd. Istnieje prawie 1,85 miliona aplikacji na Androida, więc możesz sobie wyobrazić taką możliwość w najbliższej przyszłości.

Aplikacje będą miały opcję dodania do wyśrodkowanego paska zadań lub przypięcia lub przypięcia do różnych trybów wielozadaniowości. Na razie nie ma wzmianek o wymaganiach dotyczących poziomu sprzętu lub oprogramowania dla aplikacji do uruchomienia w systemie Windows 11, ale powinny to być coś, z czym programiści nie będą mieli trudności.