Kategorie
Inne wpisy

Cały świat w Hollywood

W latach 1912-92 w Hollywood powstały 4424 filmy fabularne, których akcja rozgrywała się w 125 możliwych do zidentyfikowania krajach. Stosunkowo niewiele z nich realizowano w rzeczywistym miejscu akcji, jako że kręcenie filmów poza granicami USA przed rokiem 1950 należało do wyjątków. Wymienia się 25 krajów najczęściej przedstawianych w amerykańskich filmach (co wcale nie oznacza, że filmy tam realizowano).

Najczęściej wybieranym przez realizatorów krajem zamorskim była W. Brytania — 838 filmów (w tym 27 w Szkocji), czyli 18, % wszystkich filmów, których akcja rozgrywała się poza Stanami Zjednoczonymi. Na drugim miejscu znalazła się Francja – 805 filmów, czyli 18, %. Burzliwy romans Hollywood z W. Brytanią z czasem ochłódł, a liczba filmów z nią związanych spadła z 25 % w latach 30. Do zaledwie 7, % w latach 80.

W poszukiwaniu nowych, egzotycznych lokalizacji Hollywood wyruszyło już daleko poza Europę, która niegdyś uosabiała romantyczny wyrafinowany świat. Przeważającą część zdjęć plenerowych ( tak zakładała scenografia do filmu ) Sidneya Pollacka Hapana (usa 1990) zrealizowano w Dominikanie, jako że Kuba jest całkowicie niedostępna dla amerykańskich filmowców. Jednakowoż w filmie znalazło się kilka autentycznych scen z Hawany, potajemnie sfilmowanych przez członków nieustraszonej ekipy specjalnej.