Cuir de Russie Parfum domu Chanel

zdjęcie ilustracyjne
Mało osób pamięta, że Chanel Cuir de Russie został pierwotnie wyprodukowany w 1927 roku. Wtedy deptał po piętach Bois des Iles (1926), perfumom wydanym, aby uchwycić istotę romansu Gabrielle z Wielkim Księciem Rosji Dymitrem Pavlvich, kuzynem cara Mikołaja II. To dzięki Pavlovichowi Chanel poznała perfumiarza Ernesta Beaux, który przed przyjazdem do pracy jako główny nos domu, został wyszkolony w Moskwie. Jak można się było spodziewać po nazwie, Cuir de Russie to szypr skoncentrowany na skórze i jeden z pierwszych szeroko rozpowszechnionych, przebity ciosem tylko przez Knize Ten. Niektóre źródła internetowe, nadmiernie stronnicze w stosunku do Chanel, próbują umieścić rok premiery Cuir de Russie na 1924 r., aby fałszywie twierdzić, że są to pierwsze komercyjne perfumy skórzane. Ale Chanel podaje rok wydania znacznie później, nawet jeśli sam zapach mógł być poddawany rozwojowi przez jakiś czas. Nie jest tajemnicą, że wiele perfum z końca XIX wieku było znacznie cięższych i ostrzejszych niż te, które nosiłaby większość kobiet w XXI wieku. Im mocniejsza i gęstsza była esencja, tym lepiej zakrywała dym papierosowy, a skóra stała się modna aby zakryć ten zapach. Kompozycje takie jak wspomniany Knize Ten i Cuir de Russie dały początek gatunku, który nadal był jasny do połowy XX wieku. Każdy, kto szuka tego zapachu w dzisiejszych czasach, prawdopodobnie jest fanem perfum vintage. Może też być kimś, kto szczególnie szuka odważnego oświadczenia po lewej stronie środka.To mogło być powodem, dla którego Chanel usunęła go ze swojej standardowej linii i uczyniła niszowym aromatem, nawet praktycznie nie próbując dokonać jakichkolwiek zmian w profilu zapachowym. Z pewnością jest tutaj typowa jakość Chanel, ale reszta jest naciągana.

Cuir de Russie Chanel to raczej łagodny zapach w porównaniu do późniejszych skórzanych behemotów, takich jak Piguet Bandit i Cabochard de Gres, czy nawet starszych perfum dla palaczy, takich jak Caron Tabac Blonde i Molinard Habanita, które były tylko kompletnym zamieszaniem. Ernest Beaux zastosował podobne podejście do zlewu kuchennego w bazie, jak wielu perfumiarzy w tym czasie a la Jacques Guerlain i Francois Coty, więc nie oczekuj, że zauważysz wiele nut. Aldehydy, bergamotka i trochę kwaśnych nut skóry z izobutylu chinoliny otwierają Cuir de Russie, prowadząc do wytrawnego trifecta lekko indolowych kwiatów. Róża, jaśmin i ylang-ylang wykonują przewidywalny taniec na wypełnionej hermetycznej podstawie, podczas gdy irys i szałwia czyszczą wszystko na tyle, by nie były to stare perfumy kokoty. Esencje zwierzęce, takie jak styraks i piżmo, mieszkają w typowej dla epoki aromatycznej skórzanej szyprowej bazie, zawierającej cedr, wetiwer, mech dębowy, bursztyn i maleńką wanilię, aby odciągnąć to od zbyt męskiego tonu, jak na ówczesny rynek. Projekcja mikstury jest dobra, ale czas noszenia wydaje się nieco ulotny ze względu na jego brzmienie, chociaż Cuir nie jest czymś, co chciałbyś wybrać jako zapach biurowy na cały dzień, więc uważaj to za błogosławieństwo. Używałbym kompozycji jesienią do wczesnej wiosny, ale w chłodne letnie noce może również działać dobrze. Całość jest dość uniseksowa. Vintage jest zdecydowanie lepszy pod każdym względem, jeśli chodzi o wydajność, ponieważ przepisy IFRA naprawdę utrudniają to, co Chanel może zrobić z Cuir de Russie w dzisiejszych czasach.

Cuir de Russie ma podobny problem jak Houbigant Fougere Royale (1882) i Guerlain Apres L’Ondee (1906) w tym, że od samego początku wydarzyło się wiele rzeczy, które robią to, co robią, ale w niektórych przypadkach lepiej lub z większą rozwagą. Nawet jeśli nic innego nie pachniało tak, jak wtedy, gdy po raz pierwszy trafiło na półki. Podobnie jak gatunki fougere, kwiatowe i skórzano-szyprowe, które powstały po wprowadzeniu wszystkich trzech z powyższych, sama mnogość wariacji sprawia, że ​​podstawowe wartości tych oryginalnych przykładów są pożądane tylko dla miłośników perfum spragnionych historii. Dlatego też Cuir de Russie nigdy nie byłby moim przykładem dla ludzi, którzy chcą wskoczyć do tego, co najlepsze w tym gatunku. Usunięcie Russie (poza czystymi perfumami) z głównej linii Chanel do drogiego asortymentu Les Exclusifs dodatkowo komplikuje ten problem, ponieważ oryginalne butelki z rozpylaczem Eau de Cologne i Eau de Toilette były mniej więcej tak samo dostępne, jak ich odpowiedniki Chanel Nr 5. Ale obecny spray w postaci wody perfumowanej (który jest ledwie trochę silniejszy) ma wysokie ceny, sprawiające, że jest to inwestycja tylko dla kolekcjonerów. Mimo to ta wspaniała, stara dziewczyna jest świetnym przykładem definiującym gatunek, więc nie mogę się powstrzymać od tego, że to lubię. Jeśli wejdziesz do butiku lub zamówisz próbkę zapachu online, po prostu wiedz, że jeśli jesteś doświadczonym fanem skórzanych perfum, może to wydawać się bardziej fundamentalne niż rzeczy, które już powąchałeś. I nie jest to dominacja, jak niektóre z jego siostrzanych kreacji.

Dodaj komentarz