Elon Musk mówi, że pierwsza próba Neuralink na ludziach może nastąpić za sześć miesięcy

Elon Musk
Elon Musk opublikował nową prognozę dotyczącą tego, kiedy jeden z jego chipów Neuralink zostanie po raz pierwszy wszczepiony do ludzkiego mózgu. Neuralink to jeden z najbardziej ambitnych projektów Muska. Zasadniczo oznacza to umieszczanie chipów w mózgach ludzi, aby rzeczy takie jak komputery były szybsze i łatwiejsze do połączenia. Projekt ma kilka celów, na które wielokrotnie wskazywał najbogatszy człowiek świata.

Być może najbardziej niezwykłe jest twierdzenie Muska, że ​​Neuralink to jedyny sposób, w jaki ludzie będą w stanie konkurować z superinteligentnymi sztucznymi inteligencjami, które, jak twierdzi, pewnego dnia rozwiną ludzkość. Bardziej realistycznym celem jest poprawa jakości życia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Ponieważ Neuralink to przede wszystkim urządzenie, które można podłączyć, może pomóc osobom z porażeniem czterokończynowym komunikować się i wchodzić w interakcje z urządzeniami, z których inaczej nie byliby w stanie korzystać. Musk posunął się nawet do twierdzenia, że ​​całkowicie sparaliżowana osoba z implantem Neuralink może używać smartfona szybciej i wydajniej niż osoba pełnosprawna.

Podczas gdy operacja mózgu jest obecnie głównym zabiegiem medycznym, Musk wyobraża sobie implant Neuralink jako coś, co ostatecznie odbędzie się w gabinecie lekarskim i potrwa około godziny – po czym pacjent zostanie odesłany do domu. Roboty są również odpowiedzialne za umieszczanie implantów, a jeden z robotów został pokazany podczas badania okablowania w mózgu manekina podczas wydarzenia Neuralink 2022 Show and Tell. Wydarzenie obejmowało również kilka innych rewelacji, w tym to, że Neuralink jest łatwy do aktualizacji. Musk mówi, że energia odnawialna jest bardzo potrzebna. Porównuje implant w jego obecnym stanie do iPhone’ów pierwszej generacji, żartując, że „nie chcesz wszczepić iPhone’a pierwszej generacji do głowy”. Ale najważniejszą wiadomością wieczoru był niewątpliwie Musk.

Projekt wzbudził kontrowersje

Projekt wzbudził wiele kontrowersji. Eksperci kwestionowali również jego rentowność i zdolność do spełnienia surowych wymagań władz. Obrońcy praw zwierząt wyrazili swoje zaniepokojenie praktykami Neuralink i traktowaniem zwierząt, na których testowany jest chip. Kilka małp zmarło podczas eksperymentów, a dokumenty sugerują, że „bioklej” użyty do wszczepienia chipa spowodował co najmniej jedną śmierć, podczas gdy inne zmarły z powodu infekcji i innych powikłań.
Jeśli niektórzy eksperci mają rację, projekt może nigdy nie wyjść poza fazę testów. Dr John Adler, Dorothy Emeritus i Thye King Chan, profesor neurochirurgii i radioterapii onkologicznej w Stanford, powiedzieli wcześniej Slashgear, że jest mało prawdopodobne, aby regulatorzy zatwierdzili implant Neuralink u kogoś, kto nie ma jeszcze poważnej choroby neurologicznej, i że Musk to zrobi . spotkać się z przeciwnikiem”, starając się uzyskać akceptację FDA. Jeśli chodzi o praktyczność, dr Adler uważa również, że wciąż dzieli nas kilkadziesiąt lat od pomyślnego wszczepienia czegoś takiego jak Neuralink. Mówi: „Myślę, że leki biologiczne były dekady, kiedy byliśmy w stanie umieścić elektrody w mózgu, które nie pozostawiają blizn ani nie przestają działać.” Mimo to Musk posuwa się naprzód z projektem i wydaje się chętny do jak najszybszego umieszczenia czipu Neuralink w człowieku.

Chip Neuralink może znaleźć się w ludzkim mózgu w przyszłym roku

Na wystawie Neuralink Show and Tell jesienią 2022 roku Musk ogłosił, że firma „złożyła wniosek do FDA” i stwierdził, że „my [Neuralink] wierzymy, że za około sześć miesięcy będziemy niech nasz pierwszy Neuralink zainwestuje w osobę”. Jeśli przewidywania Muska są prawdziwe, chip Neuralink znajdzie się w mózgu żywej osoby najpóźniej w maju przyszłego roku. Jednak tę prognozę należy traktować z przymrużeniem oka.

Neuralink od pewnego czasu oczekuje na zatwierdzenie przez FDA testów na ludziach. W 2021 roku Musk powiedział, że w tym roku może przejść na próby na ludziach. Minął rok, ale Musk znów mówi o człowieku, który w przyszłym roku otrzyma implant. W tym czasie niektórzy konkurenci Neuralink otrzymali zgodę FDA na swoje testy i implanty. Sychron Inc wszczepił swój chip do ludzkiego mózgu w lipcu.
Podobnie jak Neuralink, ich projekt koncentruje się na poprawie jakości życia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W przeciwieństwie do Neuralink, udało im się wprowadzić implant do człowieka w ciągu kilku miesięcy od ogłoszenia, że ​​zamierzają to zrobić. Za sześć miesięcy możemy mówić o przejściu Neuralink do następnego etapu, ale jest to całkowicie poza kontrolą Muska i w rękach organów regulacyjnych FDA. Podczas gdy dyrektor generalny SpaceX mógł przenieść sieć satelitarną na niską orbitę, Neuralink może być projektem za daleko. W końcu to nie jest fizyka jądrowa. To jest operacja mózgu.

Dodaj komentarz