Humanoidalny robot Elona Muska

robot
W sierpniu 2021 roku Elon Musk przedstawił pomysł humanoidalnego robota ze sztuczną inteligencją, znanego jako Optimus. Podczas gdy Tesla nie pokazał prototypu – ubrał aktora w kostium robota do tańca na scenie – Musk ujawnił szczegóły dotyczące Tesli Bot. Zakładając, że produkt końcowy nie różni się radykalnie, robot będzie ważył 125 funtów i miał 5,8 stopy wysokości, a nośność 45 funtów – choć może podnieść do 150 funtów. Musk powiedział również, że ma maksymalną prędkość 5 mil na godzinę, więc nie prześcignie większości ludzi.

Robot humanoidalny może być tym, co przewidują, to przyszłość filmów dystopijnych: osobisty asystent robota z sztuczną inteligencją, który może zmywać naczynia, chodzić na zakupy spożywcze, naprawiać samochód i wykonywać większość czynności manualnych właściciela. Musk mówi, że Optimus jest przyjazny i nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Dyrektor generalny Tesli ogłosił również, że prototyp Tesla Bot może zostać zbudowany w 2022 roku. W miarę zbliżania się Tesla AI Day prototyp humanoidalnego robota – który nie został jeszcze ujawniony – stoi w obliczu znacznego sceptycyzmu.
Elon Musk potwierdził w tweecie, że ten sam zespół Tesli Autopilot jest również zaangażowany w rozwój Tesli Bot, a firma ma również dużą liczbę osób pracujących nad projektem robota. Czy to oznacza, że ​​zbliżamy się do przyszłości, w której podobne do ludzi roboty będą występować w całym społeczeństwie, wykonując zadania, które normalnie mogą wykonywać tylko ludzie? Niezupełnie – i w rzeczywistości Reuters donosi, że zarówno analitycy, jak i eksperci są „sceptyczni”, co do tego, że Tesla może zademonstrować technologię potencjalnie niezbędną, aby projekt był wart kosztów.

Patrząc na pojazdy AI, przed nami jeszcze długa droga, zanim osiągniemy pełną autonomię określoną przez SAE International. Zgodnie z definicją SAE International, Autopilot Tesli jest na poziomie 2 – chociaż firma jest bliska wdrożenia poziomu 3. W tym kontekście każda Tesla korzystająca z technologii autonomicznej będzie wymagać od ludzi przejęcia kontroli podczas jazdy i prawdopodobnie roboty humanoidalne będą być podobnie ograniczone, przynajmniej w przewidywalnej przyszłości.

„Samochody autonomiczne nie okazały się tak łatwe, jak ktokolwiek myślał. I do pewnego stopnia jest tak samo w przypadku robotów humanoidalnych – powiedział Shaun Azimi, szef zespołu Dexterous Robotics w NASA, w oświadczeniu dla Reutera. . Ponadto Hyundai i Honda od kilku lat budują humanoidalne roboty, ale muszą jeszcze złamać kod, aby mieć sztuczną inteligencję, która może wykonywać zadania tak jak ludzie.

Elon Musk przyznaje, że jest miejsce na ulepszenia

W artykule opublikowanym przez magazyn China Cyberspace (i przetłumaczonym przez Yang Liu), Elon Musk przyznał, że potrzeba więcej pracy, aby Tesla Bot odniósł sukces. „Pewnego dnia, jeśli rozwiążemy problem autonomicznych samochodów, możemy rozszerzyć technologię sztucznej inteligencji na roboty humanoidalne, które będą miały znacznie szersze zastosowanie niż samochody” – powiedział w artykule Elon Musk. Dyrektor generalny Tesli powiedział również, że możliwości Tesli Bot będą się poprawiać z każdym rokiem, gdy firma zwiększy produkcję. Elon Musk nadal twierdzi, że Optimus „zastąpi ludzi w powtarzalnych, nudnych i niebezpiecznych zadaniach”. Według 4Loop Ventures, Tesla Bot może wpłynąć na 10% amerykańskiego rynku pracy i przynieść co najmniej 500 miliardów dolarów rocznych zarobków – jeśli weźmiesz pod uwagę resztę świata, fizyczny rynek pracy pobiera więcej pieniędzy niż wszyscy. światowe przychody z samochodów. Ale na razie prawdopodobnie czeka nas długa droga, zanim Tesla Bot będzie mógł wykonywać ręczne zadania, takie jak autonomiczne samochody, bez interwencji człowieka. Prototyp Tesli Bot zostanie prawdopodobnie zaprezentowany podczas Tesla AI Day 30 września.

Dodaj komentarz