Jaka jest różnica między Google Chrome a Chromium?

przeglądarka Chrome
Przeglądarka internetowa Google Chrome dominuje na rynku, z 64% udziałem w rynku według stanu na listopad 2021 r. (za pośrednictwem Statcounter).

Ta przeglądarka jest często preferowana ze względu na szybkość, a także dostępność wielu rozszerzeń, co daje użytkownikom elastyczność w dostosowywaniu jej wyglądu i funkcjonalności.

Chrome został pierwotnie wydany w 2008 r. Początkowo renderer Google Chrome oparty na silniku WebKit używanym przez Apple w Safari zapewniał szeroko stosowany i dostępny silnik zgodności ze standardami. Jednak w 2013 roku Google zdecydowało się oddzielić WebKit, tworząc własny silnik renderujący Blink (poprzez Wired).

Chrome przyćmił wszystkie inne przeglądarki w następnych latach, w tym Mozilla Firefox i Microsoft Edge. Tylko Safari jest stosunkowo blisko na smartfonach i tabletach, ponieważ jest to domyślna przeglądarka internetowa Apple.

Tak jak Safari korzysta z bycia domyślną przeglądarką Apple, Chrome korzysta z bycia centralną częścią ekosystemu Google. Gdy użytkownicy uzyskują dostęp do usług online Google za pomocą innej przeglądarki, często są proszeni o pobranie Chrome. Podobnie Chrome jest dostępny na większości smartfonów i tabletów z Androidem, dając Chrome przewagę konkurencyjną.

Chrome

Wiele oprogramowania używanego przez Google opiera się na dokumentacji open source, którą Google następnie personalizuje za pośrednictwem swoich usług, a Chrome nie jest wyjątkiem. Chromium było otwartą wersją Chrome, zanim firma dodała różne usługi i integracje.

Ponieważ jest open source, Chromium jest używany jako podstawa dla innych wiodących przeglądarek, w tym Microsoft Edge, Opera, Vivaldi i Brave, z naciskiem na prywatność. Umieszczenie przeglądarki w Chromium oferuje wiele takich samych korzyści, jakie firma Google wybrała, aby oprzeć pierwsze wersje Chrome na WebKit, w tym kompatybilność. Pozwala twórcom przeglądarek skupić się na funkcjonalności, zamiast odkrywać koło renderowania na nowo.

Microsoft Edge i Opera to dwa dobre przykłady. Obie przeglądarki były pierwotnie oparte na własnych silnikach renderujących. Ciągłe problemy ze zgodnością, a także obniżona wydajność doprowadziły obie firmy do przyjęcia Chromium jako szkieletu swojej przeglądarki, umożliwiając im czerpanie korzyści z pracy wykonanej już przez Google.

Oprócz Edge, Opery i innych przeglądarek opartych na Chrome, użytkownicy mogą pobierać Chromium bezpośrednio, zasadniczo za pomocą przeglądarki w stylu Chrome bez dodatków Google.

Chrome kontra Chrome: co jest lepsze?

Pomimo współdzielenia tej samej bazy kodu, istnieje jedna kluczowa różnica między Chrome i Chromium: prywatność.

Zasadniczo Google jest firmą reklamową, która zarabia na sprzedaży reklam i zarabianiu na danych użytkowników. Dlatego nie dziwi fakt, że firma chce rozwijać i kontrolować własną przeglądarkę internetową, ponieważ jest to główne narzędzie, które widzą użytkownicy i jest kierowane do reklamy w Internecie.

Z powodu tej relacji firma Google nie ma żadnej rzeczywistej motywacji do ochrony prywatności użytkowników Chrome poza tym, co jest absolutnie konieczne, aby nie odstraszać użytkowników. Firmy takie jak Mozilla Firefox i Brave stawiają prywatność użytkownika na pierwszym miejscu.

W rzeczywistości reputacja Chrome w zakresie prywatności jest tak zła, że ​​Washington Post nazywa to „oprogramowaniem szpiegującym”, a Forbes mówi, że użytkownicy „powinni usunąć Google Chrome”.

Chromium w dużej mierze unika wielu z tych problemów, ponieważ jest zbudowany na kodzie open source – zanim Google dodał inwazyjne funkcje dla bezpieczeństwa. Jednocześnie Chromium nadal ma tę samą szybkość, kompatybilność i dostęp do rozszerzeń Google Chrome. Dlatego, o ile nie ma bardzo konkretnego powodu, aby korzystać z Chrome, każdy, kto obawia się o prywatność, powinien używać Chromium lub alternatywy opartej na Chromium.

Dodaj komentarz