Kategorie
Inne wpisy

Skóra a stan psychiki

Problemy ze skórą dotyczą wielu osób, ale znaczna część z nich błędnie diagnozuje przyczynę kłopotów. Jeśli wypryski lub inne zaburzenia występują przez dłuższy czas i są intensywne, czas wybrać się do dermatologa. Taką decyzję podejmuje znaczna ilość osób cierpiących na problemy ze skórą, ale dopiero u lekarza okazuje się, że w złym stanie jest nie tylko skóra… ale również psychika chorego. To właśnie zaburzenia psyche mogą doprowadzić do kłopotów dermatologicznych.

Skala zjawiska jest bardzo duża. Blisko 80% osób, które trafiają do dermatologa dowiaduje się, że za nieestetycznymi zmianami skóry stoi stan zdrowia psychicznego. Zazwyczaj przyczyną jest zbyt duża nerwowość i stresujący tryb życia. Co więc robić, by pozbyć się zmian? Najlepiej po prostu się zrelaksować, lepiej spać i odpuścić sobie nieco zawodowe obowiązki.

Te samą poradę warto dać osobom, które mają problem z częstym swędzeniem albo nadmierną potliwością. Takie dolegliwości również mogą mieć podłoże psychiczne. Jeśli problem utrzymuje się dłużej, a próby „wyluzowania” nie są skuteczne, konieczna będzie wizyta u psychologa.